Świadczenie „Za Życiem” dedykowane jest rodzicom lub opiekunom w sytuacji urodzenia dziecka lub objęcia opieką dziecka obarczonego nieuleczalną chorobą zagrażającą jego życiu lub z nieodwracalnym upośledzeniem, a wady te powstały lub zostały wykryte w okresie prenatalnym lub w trakcie porodu.
Wsparcie finansowe wynosi 4 tys. i jest przyznawane jednorazowo.
Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Jeżeli o świadczenie będzie ubiegał się opiekun prawny albo opiekun faktyczny, wówczas wniosek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
Warunkiem otrzymania świadczenia jest dołączenie do wniosku dwóch zaświadczeń:
Uwaga!
Wymóg przedstawienia zaświadczenia, potwierdzającego pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10-tego tygodnia ciąży, nie dotyczy opiekuna prawnego i faktycznego oraz osoby, która przysposobiła małoletniego.
Rodzic, czy też opiekun nie otrzyma świadczenia, jeśli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie oraz w przypadku umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej, np. w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
Organ rozpatrując wniosek o ustalenie prawa do przedmiotowego świadczenia nie bada sytuacji dochodowej rodziny, gdyż nie ma ona wpływu na prawo do jednorazowego świadczenia.