Procedura zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego
Poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. Jednak, zgodnie z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, osoba uzależniona od alkoholu może zostać zobowiązana do leczenia przez Sąd, gdy w związku z nadużywaniem alkoholu: powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizuje małoletnich, uchyla się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny. Sądem właściwym do rozpatrywania spraw o przymusowe leczenie odwykowe jest Sąd Rejonowy III Wydział Rodzinny i Nieletnich w Kwidzynie.
Zobowiązanie do leczenia odwykowego następuje poprzez przyjęcie wniosku o leczenie osób uzależnionych od alkoholu, które posiadają miejsce zamieszkania lub pobytu na terenie Miasta i Gminy Sztum przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sztumie, zwana dalej GKRPA. GKRPA wspiera osoby i rodziny, które chcą zgłosić problem alkoholowy i uzyskać pomoc, jak również osoby dotknięte problemem uzależnienia. Sekretarz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych służy Mieszkańcom Miasta i Gminy Sztum wsparciem w dniach: poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. 7.30 – 15.30, środa w godz. 7.30 – 17.00 oraz piątek w godz. 7.30 – 14.00. Przewodnicząca GKRPA w każdą środę w godz. 09.00 – 11.00 pełni dyżur, podczas którego udziela informacji o działalności GKRPA i możliwości podjęcia terapii. Ponadto w każdy wtorek w godz. 17.00 – 18.00 członek GKRPA pełni dyżur, który przeznaczony jest dla osób chcących uzyskać informacje na temat zakresu wsparcia i pomocy świadczonej przez GKRPA w Sztumie. Raz w miesiącu wszyscy członkowie GKRPA pełnią dyżury udzielając porad oraz prowadząc rozmowy indywidualne motywujące do podjęcia leczenia osoby, wobec których GKRPA prowadzi postępowanie o leczenie odwykowe. GKRPA kieruje również wnioski do biegłych lekarzy, tj. psychiatry i psychologa o wydawanie opinii orzekającej w przedmiocie uzależnienia oraz występuje do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie orzeczenia o obowiązku poddania się leczeniu odwykowym w przypadku, gdy osoba nie wyrazi chęci dobrowolnego podjęcia leczenia.
Z wnioskiem do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sztumie o skierowanie na leczenie odwykowe może zwrócić się m.in.:
• rodzina,
• Komenda Powiatowa Policji,
• Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
• placówki oświatowe,
• kuratorzy,
• i inni.
Procedura:
1. Wszczęcie procedury (do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych wpływa wniosek). Rozmowa z wnioskodawcą.
2. Rozmowa z osobą zgłoszoną (jeśli się zgłosi).
3. Zbieranie materiałów dowodowych, które mają uzasadnić, czy zachodzą przesłanki wskazane w ustawie, jako wymagane do skierowania sprawy do sądu.
4. Skierowanie na badanie przez biegłych i włączenie opinii biegłych do dokumentacji (jeśli badanie zostanie zrealizowane). Po otrzymaniu opinii biegłych, która potwierdza uzależnienie, ponownie zaprasza się osobę zgłoszoną na spotkanie z komisją.
5. Wniosek do sądu (jeśli osoba zgłoszona, mimo stwierdzenia u niej przez biegłych uzależnienia, nie wyraża zgody na dobrowolne leczenie lub jeśli do badania nie doszło, ale z materiału dowodowego wynika, że możemy mieć do czynienia z osobą uzależnioną i dodatkowo mamy uzasadnienie dla przynajmniej jednej z czterech przesłanek społecznych wskazanych w ustawie).
6. Rozprawa sądowa i postanowienie sądu.
7. Środki odwoławcze (gminnej komisji przysługuje prawo do wniesienia apelacji do sądu drugiej instancji – sądu okręgowego).
WNIOSEK DO SĄDU O ZOBOWIAZANIE DO PODJĘCIA LECZENIA ODWYKOWEGO
Procedura sądowego zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego jest uruchamiana:
• pomimo opinii biegłych potwierdzających uzależnienie osoba odmawia przed Komisją podjęcia leczenia
• gdy osoba kierowana na badanie przez biegłych nie zgłasza się na termin wyznaczonego badania, w takim przypadku to Sąd wydaje postanowienie o doprowadzeniu przez Policję na badanie przez biegłych
• do Sądu kierowane są wnioski, gdy osoba zgłosi się na badanie, biegli stwierdzą zespół uzależnienia od alkoholu, ale osoba nie podejmie leczenia, nie zaprzestaje spożywania alkoholu, czyli w każdym przypadku, gdy leczenie nie przebiega prawidłowo.
POSTĘPOWANIE SĄDOWE
Sąd może na podstawie zebranych dowodów (opinii biegłych, zeznań uczestników, świadków, wywiadu z Policji) wydać następujące postanowienie:
• oddalić wniosek, gdy stwierdzi, że osoba nie jest uzależniona od alkoholu;
• wydać postanowienie o zobowiązaniu do podjęcia leczenia odwykowego, jeżeli zachodzą do tego przesłanki;
• Sąd może zobowiązać osobę do poddania się leczeniu w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego (w szpitalu, ośrodku) lub w ambulatoryjnym zakładzie lecznictwa odwykowego (w poradni). Na czas trwania obowiązku leczenia Sąd może ustanowić nadzór kuratora nad przebiegiem leczenia odwykowego;
• zobowiązanie do poddania się leczeniu trwa 2 lata od momentu uprawomocnienia się orzeczenia Sądu i po tym okresie postępowanie jest umarzane bez względu na to czy osoba spożywa alkohol czy nie. Dopiero po upływie czasu trwania zobowiązania osoba ponownie może być zgłoszona do Komisji
Jeśli w toku prowadzonych spraw członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sztumie powezmą podejrzenie o popełnieniu przestępstwa z użyciem przemocy domowej, powiadamiają o tym Policję lub Prokuraturę (zgodnie art. 12 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej), w tym wszczynają procedurę „Niebieskie Karty”.
Działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wspiera działający w jej ramach Punkt Konsultacyjny „Krokus”, w ramach, którego dyżury pełnią: radca prawny w 2, 3 i 4 poniedziałek miesiąca w godz. 14.00-16.00 tel. 698 361 175, psychoterapeuta uzależnień w każdy wtorek miesiąca w godz. 8.00-12.00 i każdy czwartek miesiąca w godz. 14.00 do 19.00 tel. 500 005 570 oraz psycholog w każdy wtorek miesiąca w godz. 8.30-15.30 tel. 695 981 275.
Zapraszamy do siedziby Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Punktu Konsultacyjnego „Krokus”, które mieszczą się w Sztumie, przy ul. Mickiewicza 39 (budynek Urzędu Miasta i Gminy Sztum), wejście od strony parkingu.
Kontakt:
Małgorzata Kozłowska – Przewodnicząca, tel. 55 640 63 34, e-mail: m.kozlowska@mgopssztum.pl
Agnieszka Chmielewska – Inspektor ds. przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy, tel. 55 640 63 42, e-mail: a.chmielewska@mgopssztum.pl