Poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. Jednak, zgodnie z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, osoba uzależniona od alkoholu może zostać zobowiązana do leczenia przez Sąd, gdy w związku z nadużywaniem alkoholu powoduje: rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchyla się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny. Sądem właściwym do rozpatrywania spraw o przymusowe leczenie odwykowe jest Sąd Rejonowy III Wydział Rodzinny i Nieletnich w Kwidzynie.
Zobowiązanie do leczenia odwykowego następuje poprzez przyjęcie wniosku o leczenie osób uzależnionych od alkoholu, które posiadają miejsce zamieszkania lub pobytu na terenie Miasta i Gminy Sztum przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sztumie, zwana dalej GKRPA. GKRPA wspiera osoby i rodziny, które chcą zgłosić problem alkoholowy i uzyskać pomoc, jak również osoby dotknięte problemem uzależnienia. Sekretarz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych służy Mieszkańcom Miasta i Gminy Sztum wsparciem w dniach: poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. 7.30 – 15.30, środa w godz. 7.30 – 17.00 oraz piątek w godz. 7.30 – 14.00. Przewodnicząca GKRPA w każdą środę w godz. 09.00 – 11.00 pełni dyżur, podczas którego udziela informacji o działalności GKRPA i możliwości podjęcia terapii. Ponadto w każdy wtorek w godz. 17.00 – 18.00 członek GKRPA pełni dyżur, który przeznaczony jest dla osób chcących uzyskać informacje na temat zakresu wsparcia i pomocy świadczonej przez GKRPA w Sztumie. Raz w miesiącu wszyscy członkowie GKRPA pełnią dyżury udzielając porad oraz prowadząc rozmowy indywidualne motywujące do podjęcia leczenia osoby, wobec których GKRPA prowadzi postępowanie o leczenie odwykowe. GKRPA kieruje również wnioski do biegłych lekarzy, tj. psychiatry i psychologa o wydawanie opinii orzekającej w przedmiocie uzależnienia oraz występuje do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie orzeczenia o obowiązku poddania się leczeniu odwykowym w przypadku, gdy osoba nie wyrazi chęci dobrowolnego podjęcia leczenia.
Z wnioskiem do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sztumie o skierowanie na leczenie odwykowe może zwrócić się m.in.:
Procedura:
1. GKRPA wzywa osobę na rozmowę, której dotyczy wniosek mającą na celu m.in. zmotywowanie do podjęcia leczenia.
2. Zebranie materiału dowodowego (informacja z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie, informacja z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie).
3. Skierowanie osoby zgłoszonej do GKRPA na badanie przez biegłych sądowych (psychiatrę i psychologa) w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazanie rodzaju zakładu leczniczego.
4. Przygotowanie dokumentacji związanej z postępowaniem sądowym.
5. Złożenie przez GKRPA wniosku do Sądu Rejonowego w Kwidzynie o wszczęcie postępowania o leczenie odwykowe. Do wniosku GKRPA dołącza dokumentację zebraną w sprawie podczas prowadzonego przez nią postępowania.
6. Orzeczenie Sądu o obowiązku poddania się leczeniu w stacjonarnym lub niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpłynięcia wniosku. Sąd wzywa osobę, w stosunku, do której orzeczony został prawomocnie obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu, do stawienia się dobrowolnie w oznaczonym dniu, we wskazanym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu poddania się leczeniu, z zagrożeniem zastosowania przymusu w wypadku uchylania się od wykonania tego obowiązku.
Obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu trwa tak długo, jak tego wymaga cel leczenia, nie dłużej jednak niż 2 lata od chwili uprawomocnienia się postanowienia. O ustaniu obowiązku poddania się leczeniu przed upływem wskazanego okresu decyduje Sąd na wniosek osoby zobowiązanej, zakładu leczącego, kuratora, prokuratora lub z urzędu, po zasięgnięciu opinii zakładu, w którym osoba leczona przebywa. W wypadku ustania obowiązku poddania się leczeniu, ponowne zastosowanie tego obowiązku wobec tej samej osoby nie może nastąpić przed upływem 3 miesięcy od jego ustania.
Jeśli w toku prowadzonych spraw członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sztumie powezmą podejrzenie o popełnieniu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, powiadamiają o tym Policję lub Prokuratora (zgodnie art. 12 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie), w tym wszczynają procedurę „Niebieskie Karty”.
Działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wspiera działający w jej ramach Punkt Konsultacyjny „Krokus”, w ramach, którego dyżury pełnią: radca prawny w 2, 3 i 4 poniedziałek miesiąca w godz. 14.00-16.00 tel. 698 361 175, psychoterapeuta uzależnień w każdy wtorek miesiąca w godz. 8.00-12.00 i każdy czwartek miesiąca w godz. 14.00 do 19.00 tel. 500 005 570 oraz psycholog w każdy wtorek miesiąca w godz. 8.30-15.30 tel. 695 981 275.
Zapraszamy do siedziby Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Punktu Konsultacyjnego „Krokus”, które mieszczą się w Sztumie, przy ul. Mickiewicza 39 (budynek Urzędu Miasta i Gminy Sztum), wejście od strony parkingu.
Kontakt:
Małgorzata Kozłowska – Przewodnicząca, tel. 55 640 63 34, e-mail: m.kozlowska@mgopssztum.pl
Agnieszka Chmielewska – Inspektor ds. przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy, tel. 55 640 63 42, e-mail: a.chmielewska@mgopssztum.pl