POMOC UDZIELANA OSOBOM BEZDOMNYM
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r. udzielenie schronienia następuje przez przyznanie tymczasowego schronienia w noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych albo schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.
ZASADY UDZIELANIA SCHRONIENIA
Tymczasowego schronienia w schronisku dla osób bezdomnych lub schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi udziela się osobie bezdomnej, tj. „osobie niezamieszkującej w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów
i mieszkaniowym zasobie gminy i niezameldowanej na pobyt stały, w rozumieniu przepisów ewidencji ludności, a także osobie niezamieszkującej w lokalu mieszkalnym i zameldowanej na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania”, po wcześniejszej ocenie możliwości zapewnienia schronienia w postaci ogrzewalni czy noclegowni.
Tymczasowego schronienia udziela się na podstawie pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o przyznanie schronienia, złożonego za pośrednictwem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie (MGOPS) zgodnie z miejscem aktualnego pobytu osoby bezdomnej. Wniosek może zgłosić także inna osoba (za zgodą osoby zainteresowanej) lub świadczenie może być przyznane z urzędu (za zgodą osoby zainteresowanej).
Tymczasowego schronienia udziela się osobie bezdomnej, której dane osobowe potwierdza się na podstawie ważnego dokumentu tożsamości (w szczególności dowodu tożsamości w przypadku obywateli polskich lub karty pobytu w przypadku cudzoziemców) lub za pomocą środków dowodowych podjętych zgodnie z przepisami KPA, w tym na podstawie oświadczenia strony.
Udzielenie schronienia następuje przez przyznanie tymczasowego schronienia w schronisku dla osób bezdomnych albo w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi na podstawie decyzji administracyjnej, która jest wydawana przez Dyrektora MGOPS lub inną upoważnioną przez Burmistrza Miasta i Gminy Sztum osobę, na podstawie dokumentów skompletowanych przez MGOPS.
Podstawą pobytu osoby bezdomnej w schronisku jest decyzja o przyznaniu tymczasowego schronienia w schronisku dla osób bezdomnych, określająca rodzaj placówki: schronisko dla osób bezdomnych albo schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi i wskazująca konkretną placówkę.
Decyzje w sprawie przyznania tymczasowego schronienia w schronisku dla osób bezdomnych lub schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi - wydawane są po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego i na podstawie zgromadzonej dokumentacji, w tym - po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego część I lub część IV.
ZASADY USTALANIA ODPŁATNOŚCI ZA POBYT W SCHRONISKU
Wysokość odpłatności za pobyt osoby bezdomnej w schronisku lub w schronisku z usługami opiekuńczymi oraz zwolnienie częściowe lub całkowite z ponoszenia odpłatności odbywa się na podstawie powołanych we wstępie przepisów prawnych oraz Uchwała Nr XIV.90.2019 Rady Miejskiej w Sztumie z dnia 24 października 2019 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia udzielających tymczasowego schronienia w schronisku dla osób bezdomnych albo schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, w tym osobom bezdomnym, które ostatnie stałe miejsce zameldowania posiadały na terenie Miasta i Gminy Sztum.
Zgodnie z art. 97 ust. 1a, ustawy o pomocy społecznej, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego, opłata nie może być wyższa niż 30% dochodu osoby samotnie gospodarującej lub dochodu na osobę w rodzinie osoby skierowanej do schroniska dla osób bezdomnych, a w przypadku schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi nie może być wyższa niż 50% tego dochodu.
Opłata za pobyt w ośrodku wsparcia jaką wnosi osoba kierowana nie może być wyższa od dochodu osoby kierowanej, jak również nie może przekraczać miesięcznego kosztu jej pobytu.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach osoby zobowiązane do ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodku wsparcia na wniosek pracownika socjalnego lub osoby zainteresowanej mogą zostać zwolnione częściowo lub całkowicie z ponoszenia opłat, ze względu na:
- konieczność ponoszenia zwiększonych, udokumentowanych wydatków na leki oraz zakup niezbędnych artykułów sanitarnych,
- wysokie i udokumentowane koszty związane z leczeniem i rehabilitacją,
- zdarzenia losowe,
- inne wysokie uzasadnione i udokumentowane wydatki, z których wynika, że osoba nie jest w stanie ponosić odpłatności zgodnie z przyjętymi zasadami.
Częściowe lub całkowite zwolnienie z ponoszenia opłat przyznaje się na czas określony.
Odpłatność za pobyt w ośrodkach wsparcia należy wpłacać w formie i w terminie określonym decyzją administracyjną przyznającą świadczenie wydaną przez uprawniony organ.
Decyzję w sprawie częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat podejmuje Dyrektor MGOPS lub inna upoważniona osoba.
Rejestr miejsc udzielający tymczasowego schronoienia dostępny jest pod adresem: